Announcement

Collapse
No announcement yet.

Postawa jeźdźca -- na podstawie ''The Art of Shaolin Kungfu'' (sifu Wong Kiew Kit)

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Postawa jeźdźca -- na podstawie ''The Art of Shaolin Kungfu'' (sifu Wong Kiew Kit)

Translated by Jacek Czaja

Pozycja jeźdźca jest najważniejszym elementem w Shaolin kungfu, w szczególności w południowym shaolin. Jeśli poważnie traktujesz naukę Shaolin Kungfu, to jest bardzo zalecane abyś tę postawę ćwiczył przez okres przynajmniej kilku miesięcy zanim rozpoczniesz naukę właściwego kungfu, tak jak to czynili praktycy kungfu w przeszłości. Ewentualnie możesz ćwiczyć tę postawę przez dwa tygodnie, a później kontynuować jej praktykę jednocześnie ucząc się innych elementów kungfu.

Są dobre powody dla których praktyka postawy jeźdźca jest bardzo ważna. Postawy tworzą fundamenty na których zbudowane są wzorce Kung fu, i postawa jeźdźca jest jest ich podstawowym i najważniejszym elementem. Siła i umiejętności będące wynikiem tego ćwiczenia sprawią że będziesz mógł wykonać dobrze także inne postawy. Wspomniane ćwiczenie buduje siłę twoich nóg. Zastępuje twoją "starą`` siłę nową, z pomocą której możesz łamać cegły kopnięciami i przejść długi dystans bez zmęczenia, nie wspominając innych umiejętności, które to ćwiczenie daje. W pewnym momencie kiedy twoja "stara'' siła zostanie wyczerpana, a "nowa`` jeszcze nie zostanie zbudowana, twoje nogi mogą być bardzo słabe, i możesz mieć nawet problem z wejściem po schodach. Ale nie martw się jest to częścią prawidłowego rozwoju tego ćwiczenia i Twoje nogi będą silne po kilku dniach.

Trening postawy jeźdźca także obniża twój środek ciężkości, przenosząc go z okolic "klatki piersiowej'' do podbrzusza,
    czyniąc Cię "Świerzym u góry i stabilnym poniżej``, co oznacza, że jesteś czujny i zrównoważony, zarówno fizycznie jak i mentalnie. Te dwa elementy, bardziej niż techniki, których nauczysz się później, są wyznacznikami mistrza KungFu.

W końcu, opisywany trening ''buduje'' kulę życiowej energii w twoim podbrzuszu dan tien, albo polu energii. Tylko gdy masz wystarczająco dużo życiowej energii w swoim dan tien, możesz efektywnie trenować wewnętrzną siłę, ponieważ dan tien jest źródłem z którego płynie wewnętrzna siła.

Postawa jeźdźca jest bardzo wymagającą formą zhan zhuang (postawa stojąca) chi kung, ale wartą włożonego w jej ćwiczenie czasu i wysiłku. Jednym z powodów, które sprawiają że praktycy kungfu nie stają się mistrzami nawet jeśli ćwiczą przez długi czas, jest brak źródła życiowej energii w ich dan tien, i ten brak jest rezultatem niewystarczającego treningu form zhan zhuang, właściwych danemu stylowi.

Oto kilka pomocnych wskazówek dla Twojego treningu postawy jeźdźca. Twoje ciało powinno być wyprostowane, a twoje uda powinny być prawie prawie równoległe do ziemi. Nie powinieneś podnosić swojego ciała kiedy poczujesz się zmęczony - większość początkujących zachowuje się w ten (unosi swoje ciało) sposób, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Pomimo faktu, że Twoje ciało może być częściowo napięte w wyniku trzymania postawy, postaraj się rozluźnić ciało i umysł. Skup uwagę na swoim podbrzuszu. Twoje oczy mogą być otwarte , albo zamknięte, ale nie powinieneś myśleć o niczym. Większość ludzi nie potrafi utrzymać tej postawy przez minutę, ale Ty powinieneś wytrwać aż będziesz w stanie utrzymać postawę przez przynajmniej pięć minut, jeśli chcesz mieć korzyść z tego ćwiczenia. Prawdopodobnie osiągnięcie wspomnianego celu zajmie Ci okres około trzech miesięcy, codziennych ćwiczeń.

Gdy zmęczysz się siedzeniem w pozycji Jeźdźca, możesz (jeśli chcesz) zmienić postawę, np. na pozycję Łuku-Strzały (gdzie ciężar ciała jest równo rozłożony pomiędzy obie nogi) i pozycję Fałszywej nogi (gdzie tylnia noga utrzymuje 95% ciężaru ciała). Po prostu przekręć (przesuń) swoje ciało i zmień ustawienie stóp, bez wychodzenia z postawy. Powróć do postawy jeźdźca kiedy będziesz gotowy na kolejną rundę treningu wytrzymałości. Poświęć także trochę czasu na postawę Jednej nogi oraz postawę jednorożca (gdzie rozkład ciężaru jest 60% z przodu i 40% z tyłu). Wspomniane pięć postaw jest często używane w Shaolin Kungfu i dlatego nazywa się je podstawowymi postawami.

Po treningu postaw musisz poświęcić trochę czasu na rozciąganie nóg, aby twoje nogi nie tylko były silne ale także zwinne i gibkie.
    Shaolin Wahnam South London
    http://www.wahnam.blogspot.com

Wreszcie cos po polsku małe pytanko (angielski jeszcze nie za perfect): postawa jeźdźca to jest to samo co horse stance??

Comment

Postawa jezdzca to: Horseraiding stance. W innych szkolach zwana Ma Bu (Horse Stance)

Comment

ksiazki o Chi Kung po Polsku?

Mozna gdzies kupic ksiazki o Chi Kung po polsku?

Umiem czytac po anglielsku, ale chcialem kupic po polsku dla znajomego ktory nie mowi.

Comment

Z tego co wiem z ksiazek Mistrza Wong'a dotyczacych chikung zostala wydana nastepujaca pozycja:

Wong Kiew Kit "Chi Kung dla zdrowia i zywotnosci", Amber, Warszawa 1998.

Google pokazalo mi taki link :

http://nakanapie.pl/book/30536/chi-k...tm#gdzie-kupic

Jest wielu innych autorow. Ale Jesli mialbym polecic jakas ksiazke , to byla by wlasnie ta pozycja (czytalem tylko angielska wersje, ale mam nadzieje ze Polskie tlumaczenie zbytnio nie odbiega od oryginalu w swoim przekazie)

Pozdrawiam serdecznie
          Jacek

Comment

Originally posted by Jacek View Post
            Z tego co wiem z ksiazek Mistrza Wong'a dotyczacych chikung zostala wydana nastepujaca pozycja:

Wong Kiew Kit "Chi Kung dla zdrowia i zywotnosci", Amber, Warszawa 1998.

Google pokazalo mi taki link :

http://nakanapie.pl/book/30536/chi-k...tm#gdzie-kupic

Jest wielu innych autorow. Ale Jesli mialbym polecic jakas ksiazke , to byla by wlasnie ta pozycja (czytalem tylko angielska wersje, ale mam nadzieje ze Polskie tlumaczenie zbytnio nie odbiega od oryginalu w swoim przekazie)

Pozdrawiam serdecznie
            Jacek
            Dzieki serdecznie Jacek, click-nolem na kazdy link ale zaden ze sklepow internetowych niemieli ta ksiazke na reku.

Zylem w Polsce przez tylko rok, i nieznam zabardzo skad gdzie co mozna kupic... czy moze bys wiedzial jakies inny sposob albo miejsce skad bym mogl kupic ta (albo podobna) ksiazke?

Dziekuje i pozdrawiam,

Eryk

Comment

Spedzilem jakis czas na internecie i niestety wszystkie linki jakie znalazlem byly nie aktualne , albo wygasle generalnie nic pozytecznego

Tak wiec nie udalo mi sie nic znalezc po Polsku. Co do ksiazek innych autorow to jest troche, jednak nie moge polecic czegos do czego nie jestem przekonany, a przekonany jestem do ksiazek mistrza Wonga. Może jesli nie po Polsku i Angielsku to Twoj znajomy czyta w jakims innym jezyku , bo np. sa dostepne tłumczania na inne jezyki.
              Przykładowo rosyjski przekład mozna znależć (PDF do czytania na komputerze):
              http://www.chiflow.ru/knigi-na-russkom.html

Pozdrawiam
              Jacek

Comment

Working...
              X